Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář uspořádal nelegální zabijačku

Kancléř Mynář uspořádal nelegální zabijačku. „To prase bylo hladové,“ zastal se jej Zeman

Přestože nouzový stav v Česku stále trvá a platí zákaz shromažďování více než dvou osob, kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář uspořádal v pátek ve své restauraci v Osvětimanech na Uherskohradišťsku zabijačku, které se zúčastnilo šest lidí. O porušení pravidel karantény informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) krajskou hygienickou stanici, které celou věc prošetří.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář na svou obhajobu uvedl, že zabijačku pořádal, protože hrozilo, že jim prase pojde. Uvedl také, že nepořádal v souvislosti se zabijačkou žádnou hostinu. Dodal také, že pro všechny přítomné nakoupil rychlotesty na koronavirus, pomocí kterých se účastníci otestovali.

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro Frekvenci 1 svého kancléře zastal. „To prase nebylo nemocné, to prase bylo hladové. A to prase bylo hladové proto, protože penzion je zavřený, takže zbytky potravin, kterými se to prase krmilo neexistují, a to prase by umřelo hlady,“ hájil Mynářovo rozhodnutí prezident. Kancléř předtím uvedl, že po otevření hobby marketů mohli zvířeti koupit aspoň šrot, ale že po něm přestalo žrát úplně.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nepřichází v úvahu takové akce pořádat. Máme zakázané hromadné akce více osob, takže úplně v pořádku to není. V tomto směru jsem už komunikoval s krajskou hygienickou stanicí ve Zlíně a ta to prověřuje. Pokud nebyl dodržen zákon, tak to bude muset řešit. Určitě by postih být měl,“ uvedl ministr. Za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony korun.