Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v květnu sejde se Schillerovou, chce se zasadit o úspory v rozpočtu

Prezident se v květnu sejde se Schillerovou, chce se zasadit o úspory v rozpočtu

Prezident Miloš Zeman se na počátku května sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli státnímu rozpočtu. Bude apelovat na to, aby se zasadila o úspory v rozpočtu, který má letos plánovaný schodek 300 miliard korun. Prezident chce ministryni navrhnout například zrušení státní podpory pro solární elektrárny, kterou dlouhodobě kritizuje.

Prezident na Frekvenci 1 avizoval, že nechce hrozit vetem rozpočtu se zvýšeným deficitem, se Schillerovou ale bude chtít jednat o možných úsporách. Ministryně přitom prohlásila, že se deficit pravděpodobně ještě zvýší kvůli očekávanému poklesu státních příjmů a vzestupu výdajů, které obojí způsobila epidemie koronaviru. Se škrty v rozpočtu nepočítá.

S ministryní financí chce Zeman mluvit také o jejím zvažovaném záměru, aby stát kvůli krizi majetkově vstoupil do Českých aerolinií (ČSA). Zeman se k návrhu postavil vstřícně. Podle něj majetkový vstup státu a záchrana firmy mohou být přínosné, protože zabrání krachu firmy a propouštění, které by se projevilo ve zvýšených nárocích na státní rozpočet kvůli vypláceným dávkám v nezaměstnanosti.

Zeman také řekl, že je připraven podepsat návrh na zvýšení ošetřovného na 80 procent vyměřovacího základu ze současných 60 procent. Příslušný návrh by měla projednat Sněmovna na návrh ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD).