Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Firma prezidentova kancléře nevrátila dotaci šest milionů, kterou získala neoprávněně

Obchodní společnost Clever Management nevrátila ve stanovené třicetidenní lhůtě dotaci bezmála šest milionů korun na dostavbu penzionu, který v Osvětimanech na Uherskohradišťsku provozuje prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Dotační úřad po kontrole zjistil, že peníze získala společnost neoprávněně. Úřady už oznámily, že začnou vrácení neoprávněně vyplacené dotace aktivně vymáhat.

Nevrácení dotace ve lhůtě potvrdila vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava Dana Koplíková. „Za této situace bude ze strany Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava jako příslušného správního orgánu zahájeno daňové řízení,“ uvedla Koplíková. Úřad tedy začne vrácení dotace aktivně vymáhat a může vyměřit i penále. Příjemcem evropské dotace byla firma Clever Management, za niž Mynář jednal.

Podle dřívějších informací už penzion musel vrátit téměř milion korun z třináctimilionové dotace od ministerstva školství, protože porušil podmínku předchozí dotace. Spolek Chřibák v roce 2007 uspěl s projektem ubytovny pro sportovce, kterou měl postavit u lyžařské sjezdovky a sportovního areálu Vratislava Mynáře. Ubytovnu však spolek nedokončil, na konci roku 2008, kdy měl být projekt hotový, stála na svahu jen hrubá stavba. Spolek budovu přes zákaz pronajal, Clever Management si penzion od spolku pronajímá podle serveru za 30 000 korun ročně.

Mynář i zástupci spolku se ve svých dřívějších vyjádřeních hájili tím, že kdyby nedostavěnou budovu dále nepronajali, veškeré investice, tedy včetně peněz od ministerstva školství, by se zmařily.