Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman kritizuje

„Soud na sebe bere odpovědnost za životy,“ kritizuje Zeman zrušení některých opatření

Pražský městský soud ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Rozhodnutí jsou podle názoru soudu nezákonná. Městský soud tak vyhověl žalobě Ondřeje Dostála, experta na zdravotnické právo. Ten tato opatření kritizoval, označoval je za svévolná, chaotická a nesrozumitelná.

Rozhodnutí soudu se setkala s kritikou jak premiéra Andreje Babiše (ANO), tak prezidenta Miloše Zemana. Předseda vlády řekl, že rozsudek respektuje, ale je podle něj absurdní. „Rozhodnutí soudu plně respektuji. Osobně mi ale přijde absurdní. Nechápu, že soud ruší opatření vlády, která v Česku zcela evidentně zachránila tisíce lidských životů a díky kterým jsme celou tu epidemii tak úspěšně zvládli,“ reagoval Babiš.

„Soud na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady svého rozhodnutí. Ať už jde o dopady na životy a zdraví obyvatel, tak na hospodářství celé republiky,“ zprostředkoval reakci prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Mluvčí na svém Twitteru dále uvedl, že zde reálně vládnou nikým nevolení soudci, kteří bez mrknutí oka rozhodují od stolu o osudech 10 milionů lidí. „Co kdybychom rovnou zrušili volby a všechny ústavní orgány?“ tázal se.

Mnozí poslanci rozhodnutí soudu naopak přivítali. „Předseda senátu (soudního senátu – pozn.) zdůraznil, že je i za aktuální situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Na to jsme upozorňovali od začátku a rozhodnutí soudu jen potvrzuje naše slova,“ uvedl například předseda Pirátů Ivan Bartoš.  „Je dobrá zpráva, že v této situaci existuje vymahatelnost práva, což je znak právního státu. Špatná zpráva je, že vláda právo ignoruje. Poškození se teď doufám dočkají nápravy,“ míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.