Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijme v úterý večer premiéra Babiše, budou debatovat o epidemii

Prezident Miloš Zeman se v úterý v podvečer setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Na pravidelné schůzce na zámku v Lánech by měli debatovat o záležitostech kolem epidemie koronaviru. O schůzce dnes Babiš informoval v rozhlasové stanici Frekvence 1. Prezident se obvykle schází s premiérem každý měsíc k osobnímu prodiskutování aktuálních záležitostí.

„Budeme řešit ty věci, které jsou nyní na stole,“ avizoval premiér. Podotkl, že nyní už se s prezidentem delší dobu neviděli. Naposledy byl Babiš za prezidentem 20. března. Tehdy ocenil Zemanovy kontakty v Číně, když podle ministerského předsedy pomohly dostat do Česka v době epidemie koronaviru ochranné zdravotnické pomůcky.

V úterý se bude kromě momentální situace ohledně koronaviru pravděpodobně hovořit také o porušování karanténních opatření ze strany prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten před týdnem uspořádal v Osvětimanech na Uherskohradišťsku zabíjačku, které se účastnilo několik lidí. Babiš takové jednání pokládá za velice nepatřičné, zmínil na Frekvenci 1. „Jasně tam došlo k porušení hygienických norem a já myslím, že hygiena to nějak vyšetřuje. Nevím, proč to dělají, samozřejmě kritika je oprávněná,“ uvedl Babiš.

Zeman se už dřív Mynáře zastal. K zabijačce uvedl, že prase by jinak pošlo hlady. Policie zabijačku vyhodnotila jako přestupek kvůli porušení zákazu shromažďování povoleného počtu lidí. Věc policisté předali krajským hygienikům ve Zlíně, kteří mohou rozhodnout o případném postihu. Mynář je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a rozporcování.