Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad se veřejnosti otevře 25. května, zámecký park v Lánech o dva týdny dříve

Areál Pražského hradu se znovu pro veřejnost otevře 25. května, zámecký park v Lánech o dva týdny dříve. Uzavřeny byly kvůli pandemii nového typu koronaviru a s ní souvisejícím vyhlášením nouzového stavu v polovině března. Podrobnosti otevření chce Pražský hrad zveřejnit později, uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zámecký park v Lánech se podle běžné návštěvní doby podle mluvčího otevře 11. května, otevření areálu Pražského hradu “podle standardních podmínek” je naplánováno na 25. května. Ve stejném harmonogramu se otevírají i další státní hrady, zámky a další objekty. Národní památkový ústav je veřejnosti zpřístupní 25. května, o 14 dní dříve se otevřou zahrady a parky. Prohlídky objektů se budou konat za dodržení přísných hygienických pravidel.

Pražský hrad omezil provoz ve svém areálu v souvislosti s krizí postupně. Nejprve uzavřel pouze některé návštěvnické trasy, později znepřístupnil všechny návštěvnické a výstavní objekty. Zrušeno také bylo slavnostní střídání Hradní stráže na prvním hradním nádvoří. Celý areál Hradu byl uzavřen 12. března.

Na dotaz, zda veřejnost bude mít od 25. května možnost navštívit i všechny běžně přístupné hradní objekty, odpověděl hradní mluvčí, že další podrobnosti Pražský hrad teprve zveřejní. „Nyní jsme považovali za klíčové poskytnout základní a zároveň nejdůležitější informaci,“ uvedl Ovčáček.