Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář odmítá spekulace o podílu na Kuberově smrti, po novinářích chce omluvu

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář ve čtvrtek vydal prohlášení, ve kterém odmítá spekulace o svém podílu na úmrtí tehdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Kubera zemřel náhle 20. ledna tohoto roku. Lidé z Kuberova okolí popsali, že krátce před smrtí čelil kvůli plánované cestě na Tchaj-wan enormnímu tlaku ze strany Pražského hradu a čínské ambasády.

Senátor Kubera měl mimo jiné na schůzce s prezidentem Milošem Zeman dostat výhrůžný dopis z čínské ambasády, který jej varoval před následky cesty na Tchaj-wan. Podle Deníku N si vypracování dopisu objednal u čínské ambasády právě kancléř Mynář.

Mynář v prohlášení znovu odmítl, že by si měl výhrůžný dopis objednat, a hrozí novinářům právními kroky, pokud své tvrzení nedoloží. „Tvrzení, že jsem si měl ‚objednat výhružný dopis z čínské ambasády‘, je zcela nepravdivé a falešné. Vykonstruoval jej Deník N s úmyslem očernit mě, pana prezidenta a Čínskou lidovou republiku,“ uvedl.

Kancléř dodal, že se s Kuberou znal mnoho let a tykali si. „Tykání mi nabídl on sám. Byli jsme spolu na pivu, vypili jsme si i nějakého toho ,panáka‘,“ uvedl. Kancléř rovněž tvrdí, že až na jednu byl vždy účasten schůzek Kubery s prezidentem Milošem Zemanem. Z nich byly pořizovány zápisy, ze kterých podle něj plyne, že „k žádnému vyhrožování či vydírání na nich nedošlo“.

Ve svém prohlášení Mynář dále uvádí, chápe citové rozpoložení paní Kuberové i to, že dnes některé věci vnímá „citlivěji, než jak se ve skutečnosti staly“. „Pan Kubera byl bohužel nemocný a svou nemoc nebral vážně. Vysoký tlak je zákeřná nemoc, která nebolí. Je mi líto, že zemřel, protože tu mohl ještě pár let být, udělat spoustu práce a bavit všechny okolo svým neformálním přístupem k životu i politice,“ dodal Mynář.