Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vyhlásil doplňovací volby, nástupce senátora Kubery vyberou voliči 5. a 6. června

Prezident Miloš Zeman dnes rozhodl, že odložené doplňovací volby do Senátu ve volebním obvodu Teplicko se uskuteční 5. a 6. června. Voliči v nich vyberou nástupce zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Rozhodnutí prezidenta musí ještě spolupodepsat předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Doplňovací volby na Teplicku měly původně proběhnout na přelomu března a dubna, vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s epidemií nového koronaviru. Nejvyšší správní soud však následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. Proti postupu kabinetu se ohradil i Senát. Vyzval vládu, „aby ani v současné mimořádné situaci nerezignovala na výkon státní moci výhradně v mezích jí vymezených pravomocí a působnosti“.

Zákon nicméně stvrzuje platnost dosavadních kroků v přípravě voleb včetně registrace kandidátů. Voliči tak budou vybírat z deseti kandidátů, mezi nimiž měli rozhodovat na jaře. Vítěz se ujme mandátu na zbytek Kuberova volebního období, tedy přibližně na čtyři roky (mandát senátora je šestiletý).

O přízeň voličů se bude ucházet teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených). Z deseti zaregistrovaných adeptů odstoupil kandidát Pirátů Tomáš Tožička kvůli kontroverzním vyjádřením na sociálních sítích.