Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podepsal zákon o prodloužení příspěvku pro OSVČ

Kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné se bude vyplácet i po 30. dubnu. K tomuto datu měl původně skončit, vláda ale navrhla zavést takzvané druhé bonusové období pro žadatele o příspěvek, které potrvá od 1. května do 8. června. Novelu zákona ve středu podepsal prezident Miloš Zeman.

V úvahu vláda bere také třetí období, které by platilo od 9. června až do 31. srpna, pokud budou stále platit opatření, která omezují podnikání OSVČ. O vyhlášení třetího období vláda rozhodne podle aktuální situace. “Přijetím zákona dochází k vytvoření druhého bonusového období, za které je kompenzační bonus poskytován, a to až do dne, kdy je očekáváno ukončení klíčových opatření,” stojí v důvodové zprávě.

Třetí období je v zákoně kvůli nemožnosti předpovědět, jestli i po 8. červnu budou muset platit mimořádná opatření. O jeho zavedení už by rozhodovala sama vláda a nebyla by zapotřebí změna zákona. Dopady vládní předlohy na státní rozpočet za období od 1. května do 8. června odhadlo ministerstvo financí na maximálně 13 až 14 miliard korun.

Kompenzační příspěvek nepodléhá exekuci ani dani z příjmů. Podmínky programu Pětadvacítka, z něhož se peníze poskytují, se podle dřívějšího vyjádření Schillerové nemění, ale podnikatelé musí předložit nové čestné prohlášení. Žádosti o příspěvek se podávají finančním úřadům. Kromě obvyklých způsobů lze o bonus žádat i elektronickou poštou prostřednictvím formuláře bez nutnosti zaručeného elektronického podpisu.