Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman píše Putinovi k výročí: Bez Rudé armády bychom nebyli nezávislým národem

Prezident Miloš Zeman zaslal u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války dopis svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Ocenil v něm hrdinství Rudé armády a uvedl, že bez něho by se Československo nestalo nezávislým a sebevědomým národem. Zároveň odmítl přepisování dějin, i když podle něj poválečné osudy obou zemí nebyly a stále nejsou snadné.

Český prezident na úvod vyjádřil lítost, že si nemohl připomenout konec války společně s Putinem na Rudém náměstí v Moskvě. Rusko tradiční vojenskou přehlídku, kterou každoročně pořádá den po výročí německé kapitulace, odložilo kvůli epidemii koronaviru.

Zeman Putinovi „jménem svým i jménem občanů České republiky” pogratuloval k výročí konce druhé světové války. Uvedl v něm, že se česká vděčnost a upřímné díky bojovníkům riskujícím své životy také pro českou svobodu nezměnily. „A to ani přesto, že osudy a vztah našich zemí nebyly po porážce hitlerovské tyranie nijak lehké a snadné nejsou ani nyní,” uvedl Zeman.

„Odmítáme však přepisovat historii. Nezapomínáme, že v bojích za osvobození Československa položilo život na 140.000 vojáků Rudé armády. Víme, že bez jejich obětí, bez hrdinství ruského lidu a dalších národů Sovětského svazu a bez hrdinného odhodlání vojáků Rudé armády, která – ač si to někteří přepisovači historie odmítají připustit – osvobodila většinu území tehdejšího Československa, bychom se nikdy nestali nezávislým a sebevědomým národem, jakým jsme dnes,“ konstatoval Zeman.

Československo si za komunismu připomínalo výročí konce druhé světové války s jednodenním zpožděním po vzoru Sovětského svazu. Byl to právě tehdejší poslanec Miloš Zeman (za ČSSD), kdo ve Federálním shromáždění už v roce 1990 navrhl změnit termín svátku na 8. května s poukazem na to, že právě tehdy německá armáda složila kapitulaci do rukou ČNR.