Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko navštíví německý prezident Steinmeier, se Zemanem hovořili telefonicky

Prezident Miloš Zeman telefonicky jednal se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem o jeho plánované návštěvě Česka a také o boji s koronavirem. Přesný termín zatím není stanoven a bude záležet právě na vývoji epidemie, uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Předpokládám, že pana prezidenta vezmu i tady do Lán. Jinak budeme dva dny na Hradě. A protože naše vztahy jsou velmi přátelské, a protože politická i ekonomická spolupráce se Spolkovou republikou Německo je excelentní, tak si myslím, že si nebudeme vymýšlet žádné konflikty, které nejsou, a místo toho budeme přemýšlet o tom, jak dále tuto spolupráci zlepšovat, protože všechno se dá zlepšit,“ avizoval Zeman program návštěvy.

Zeman uvedl, že podle informací jeho protějška zvládá Česko epidemii lépe než jeho západní sousedé. „Frank mě velmi podrobně popisoval epidemiologickou situaci. Tam máte jeden problém – ta opatření v podstatě zavádějí jednotlivé spolkové země. Není úplně dostatečná míra koordinace mezi nimi,“ řekl Zeman. Dodal, že se epidemie v Německu zmírňuje, i když pomaleji než v Česku.

Oba prezidenti se naposledy setkali v listopadu v německé metropoli na oslavách 30. výročí pádu berlínské zdi při společném jednání hlav států Německa a zemí V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Poslední bilaterální návštěva Miloše Zemana v Berlíně se uskutečnila v září 2018, Steinmeier byl naposledy v Praze o rok dříve.