Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se kvůli čínskému dopisu Kuberovi sejde s předsedou Senátu Vystrčilem

Prezident Miloš Zeman se příští úterý setká s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Tématem má být mimo jiné dopis s razítkem čínského velvyslanectví, jehož autoři varovali Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kuberu (ODS) před možnými důsledky jeho cesty na Tchaj-wan, který Čína považuje za svou součást.

Kubera dostal dopis během lednového setkání s prezidentem na Pražském hradě. Vystrčil dokument v minulosti kritizoval, označil ho za výhrůžný a od Zemana požadoval vysvětlení jeho vzniku. Zeman řekl, že Vystrčil požádal o setkání a on mu rád vyhoví. „Nicméně tady není co vysvětlovat,“ dodal prezident.

Prezident v pondělním rozhovoru s ČTK prohlásil, že záležitost kolem dokumentu je “nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ale nehodná politiků”. Vystrčil nechtěl před schůzkou prezidentovo mínění ohledně dopisu hodnotit. V minulosti ovšem uvedl, že dopis je „mrazivý a zavání vyhrožováním“.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. O vypracování dopisu měl čínské velvyslanectví požádat prezidentův kancléř Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář informaci již dříve popřel. Dokument z čínského velvyslanectví byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

Proti Kuberově cestě na Tchaj-wan v čele mise s podnikateli se postavili kromě Zemana i vládní činitelé či předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Zejména opoziční činitelé naopak poukazovali na tchajwanské investice v Česku a potřebu podpory vzájemných vztahů.