Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad požádal o navýšení rozpočtu o 18 milionů, poslanci návrh schválil

Zatímco celá republika v důsledku koronavirové krize šetří a hledá úspory, Pražskému hradu přidělené prostředky nestačí. Kancelář prezidenta republiky pod vedením Vratislava Mynáře požádala Sněmovnu o navýšení rozpočtu pro rok 2021 o 18 milionů korun a poslanci návrh Hradu obratem schválili.

„Kancelář žádala o navýšení zhruba 18 milionů a z toho 14 milionů na navýšení platů zaměstnanců včetně příslušenství a 3,5 milionu na spolufinancování dotace z EU u projektu, který se týká bio diverzifikace v Lánech,” uvedla předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). „Do zvýšených výdajů jsou údajně zahrnuty prostředky na financování podílu EU u projektu Podpora biodiverzity a obnova krajinné struktury v Lánské oboře II,“ upřesnila.

O peníze si přišel na výbor požádat přímo kancléř Vratislav Mynář. „Je to návrh, který předkládá kancelář prezidenta, ale je to po konzultaci s ministerstvem financí,” vysvětlila dále Vostrá. Ač návrh většinou prošel, některým poslancům se navyšování hradního rozpočtu nelíbí.

„Přijde mi to jako nehorázný požadavek a je to dost neuvěřitelné. Pokud chceme tvrdit, že nejednáme populisticky, tak by se snížení provozních nákladů, o což u Hradu jde, mělo týkat úplně všech,” kritizoval nárůst výdajů Hradu předseda STAN Vít Rakušan. „Nestydí se říct si, že chtějí víc peněz, ale pokud my si pozveme na jednání zahraničního výboru kancléře Vratislava Mynáře, tak nám to ještě odmítne,“ dodal.