Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ve středu jmenuje nového předsedu Nejvyššího soudu, jméno neprozradil

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje nového předsedu Nejvyššího soudu (NS), jehož funkce se v únoru uvolnila kvůli odchodu soudce Pavla Šámala na Ústavní soud. Jméno vybraného kandidáta Pražský hrad neuvedl, možnými adepty jsou Robert Fremra za Mezinárodního trestního soudu, místopředseda NS Roman Fiala nebo soudce téhož soudu Jiří Pácal.

Způsob, jakým Zeman vybírá nového předsedu NS, zkritizovala v rozhovoru pro Lidové noviny prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová jako netransparentní a nedůvěryhodný. Vadí jí, že veřejnost nezná prezidentovy kroky ani kandidáty, o nichž uvažuje. Zákon sice prezidentovi žádný postup v tomto ohledu neukládá, ale výběr tak důležitého veřejného činitele se zásadním vlivem na život občanů i státu by podle Zemanové neměl ve společnosti budit pochybnosti.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která stejně jako Šámal podporuje kandidaturu Roberta Fremra, dnes novinářům potvrdila, že je na středu pozvaná na Hrad. „Hradní protokol mi dnes zaslal pozvánku na slavnostní jmenování soudců. Jelikož tam žádné nemám, tak předpokládám, že jmenován bude nový předseda NS,“ uvedla.

O výběru a jmenování předsedy Nejvyššího soudu rozhoduje pouze prezident dle svého svobodného uvážení. Jedinou podmínkou je, že musí vybírat ze stávajících soudců NS. Funkční období předsedy Nejvyššího soudu je desetileté.