Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal na Hradě premiéra Babiše, řešili V4, Prymulu i protiepidemická opatření

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal premiéra Andreje Babiše (ANO). Tématem schůzky byla mimo jiné budoucnost náměstka ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly nebo ekonomická opatření vlády kvůli pandemii koronaviru, informoval po schůzce premiér. Zeman podle něj přivítal to, že by se Prymula mohl stát vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Prymula oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Odchod zvažoval už v březnu, k tomu, aby zůstal, ho přesvědčil Babiš po vypuknutí epidemie koronaviru. Nyní předseda vlády navrhl Prymulovi post vládního zmocněnce. Svůj návrh Babiš musí ještě projednat v pondělí ve vládě s koaličním partnerem.

Post vládního zmocněnce pro Prymulu by nebyl podle Babiše trafikou. „Já nikomu nedávám trafiky, nejsme tradiční demokratická strana,“ prohlásil Babiš a připomněl, že i v jeho vládě je za ANO několik nestraníků. „Pan ministr dělá svou práci dobře, má moji podporu,“ odmítl zároveň předseda vlády spekulace o tom, že by chtěl ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) odvolat.

Na schůzce informoval Babiš prezidenta také o úterním jednání premiérů visegrádské čtyřky (V4) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Po něm mimo jiné uvedl, že se staví kriticky k návrhu Francie a Německa na evropský záchranný program po pandemii koronaviru o objemu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun). Vadí mu, že by peníze měly jít přednostně nejvíc postiženým zemím, Česko podle něj nemůže být trestáno za to, že situaci relativně dobře zvládlo. Zároveň poznamenal, že by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely současně 15. června.