Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Polsko odložilo prezidentské volby na léto, korespondenční hlasování neprošlo

Polské prezidentské volby, které se měly původně uskutečnit 10. května, byly po mnoha politických tahanicích odloženy na léto. Nejprve nebylo jasné, jestli vůbec proběhnou. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) je velmi chtěla uspořádat v průběhu května. Epidemii navzdory a s pomocí korespondenční, tedy zcela nevyzkoušené a narychlo vymyšlené formy.

Polský parlament Sejm proto 6. dubna schválil návrh zákona o korespondenčních volbách, který předpokládal, že volby zajistí polská pošta a ministerstvo pro státní aktiva, nikoliv Státní volební komise. Senát tento zákon vetoval až v posledním možném termínu, 5. května, tedy pár dní před volbami.

Ke korespondenčním volbám měla výhrady nejen polská opozice, ale i řada mezinárodních organizací: poukazovaly na možné porušení zásad spravedlivého a tajného hlasování. Kvůli zákazu shromažďování zavedenému v souvislosti s šířením koronaviru kandidáti nemohli pořádat setkání s voliči.

Minulý týden se šéf PiS Jaroslaw Kaczyński se šéfem menšího koaličního uskupení Jaroslawem Gowinem dohodli na odkladu voleb. Sejm pak v úterý schválil nové změny volebního zákona, na jejichž základě budou moci lidé prezidenta vybírat jak korespondenčně, tak ve volebních místnostech. Předpisy o takzvaném hybridním hlasování nyní bude projednávat opozicí ovládaný Senát.

Volby by se podle politiků z vládního tábora měly konat 28. června, jejich termín ovšem musí vyhlásit předsedkyně Sejmu. Mezi favority volby patří současný polský prezident Andrzej Duda a dosavadní primátor Varšavy Rafal Trzaskowski.