Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hudba Hradní stráže v neděli odehrála poslední živý koncert „Hrajeme Česku“

Čtvrtým koncertem z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha se v neděli 24. května 2020 od 13:00 uzavřel cyklus Hrajeme Česku, přenášený živě Českým rozhlasem. Slavnostní program byl sestaven jako pozvání k návštěvě Pražského hradu, symbolu české státnosti a duchovního centra naší země. Vyvrcholením koncertu i celého cyklu bylo uvedení Svatováclavského chorálu.

V odpoledních hodinách zahrála Hudba Hradní stráže opět i „do oken“ obyvatel městských čtvrtí přilehlých k Pražskému hradu, a to zhruba v půlhodinových rozestupech nejdříve směrem na Hradčany, poté směrem na Malou Stranu, ke Starému městu a také směrem do Dejvic.

Hudba Hradní stráže České republiky hraje při veškerých protokolárních aktech prezidenta republiky a při slavnostním střídání stráží, konaném každý den v pravé poledne na prvním nádvoří Pražského hradu. Podílí se na přípravě a hudebně zabezpečuje pietní akty na území České republiky. První trubačské vystoupení Hradní stráže proběhlo 15. března 1990 u příležitosti první Havlovy zahraniční návštěvy – Pražský hrad tehdy navštívil prezident SRN Richard von Weizsäcker. Tímto dnem také začalo každodenní provádění slavnostního střídání na prvním nádvoří Pražského hradu.

Brány Pražského hradu se znovu otevírají veřejnosti dnes (25. května), po dvou měsících nucené přestávky způsobené pandemií koronaviru. Příští víkend budou jako poděkování za trpělivost všechny veřejnosti přístupné prostory k vidění zdarma, bez placení vstupného.