Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Drahoš poslal otevřený dopis ministru školství, chce méně známek a změnu maturity

Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, který momentálně v Senátu vede výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu a lidská práva, napsal otevřený dopis ministrovi školství Robertu Plagovi (ANO). V dopise uvedl, že chce změnu maturit a méně známek a více slovního hodnocení, zejména na prvním stupni základních škol.

Drahoš uvádí, že nechce, aby dopis byl vnímaný jako ostrá kritika ministra školství nebo jeho resortu. „Je to spíš výzva ve stylu ‘nezapomeňte, je to důležité nejen v současné situaci, ale také pro budoucnost’. Nechtěl jsem dopis psát nijak útočně, protože jsem si říkal, že se s ministrem o tom budu stejně bavit. Navíc nejde jen o můj dopis, podpis připojili také někteří členové školského výboru v Senátu i v Poslanecké sněmovně,“ uvedl Drahoš.

Česká republika se podle Drahoše dlouhodobě potýká s nerovnostmi v přístupu žáků ke vzdělání. „Na startovní čáře nemají všechny děti stejnou pozici. Důsledkem toho jsou velké rozdíly mezi žáky, které se v posledních týdnech ještě zvětšily kvůli rozdílnému přístupu škol i rodičů k výuce. Pokud za takové situace budou učitelé na konci letošního školního roku sázet žákům převážně známky, nebude to pro děti nijak motivační,“ vysvětluje Drahoš, proč zdůrazňuje důležitost slovního hodnocení.

Senátor Drahoš psal ministrovi školství i o nutnosti změn maturity. „Máme rakousko-uherský model maturity, což je jakási zkouška po čtyřech, šesti nebo osmi letech studia, která má podobnou strukturu jako před 50 nebo 80 lety,“ podotkl Drahoš. „Co je vlastně maturita? Stresová, jednorázová zkouška. Ano, takové zkoušky jsou například na vysokých školách, ale tam je máte po každém semestru. Student se našrotí nějaký předmět, který ho třeba ani moc nebavil, udělá zkoušku a snaží se učivo zapomenout. Ale u maturit stát chce, aby žáci ukázali své schopnosti získané během několik let při jednorázové zkoušce. Nechápu, jaký to má smysl,“ dodal.