Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář dostal za zabijačku prasete v době karantény pokutu 1.300 korun

Za tradiční zabijačku prasete, kterou si v době vyhlášeného stavu nouze uspořádal hradní kancléř Vratislav Mynář v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, mu veterinární správa vyměřila pokutu 1300 korun. Mynář prase neměl registrované a tím byl podle veterinářů porušen plemenářský zákon. Jiná porušení veterináři nezjistili.

„Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu bylo zjištěno porušení plemenářského zákona. Spočívalo v tom, že chovatel nezaregistroval chov prasete u pověřené osoby (Českomoravské společnosti chovatelů). Za tento přestupek byla chovateli uložena příkazem pokuta ve výši 1300 Kč, tedy v obdobné výši jako za srovnatelné přestupky krajská veterinární správa ukládala chovatelům v nedávné minulosti. Jiná porušení veterinární legislativy zjištěna nebyla,“ uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Mynář tvrdil, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze, a hájil se tím, že porážka byla nutná kvůli zdravotnímu stavu prasete. Ke stavu vepře se vyjádřil i Mynářův nadřízený, prezident Miloš Zeman. „Prase nemocné nebylo, prase bylo hladové proto, že penzion je zavřený, takže zbytky potravin, kterými se zvíře krmilo, nejsou a prase by jinak umřelo hlady,“ řekl.

Sankce ze strany hygieniků kvůli porušení zákazu shromažďování Mynářovi patrně nehrozí. Správní orgány budou podle názoru právníků ministerstva vnitra muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti těm opatřením kvůli šíření nákazy novým koronavirem, jež později zrušil soud. Delikty spáchané v době od 23. března do 27. dubna nebude podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) možné trestat.