Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zástupci cestovek navštívili Zemana, chtějí 10 miliard na poukazy na dovolenou v ČR

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal zástupce cestovního ruchu k debatě o dopadech koronavirozvé krize na podnikatele v tomto odvětví. Schůzky se účastní předseda Fóra cestovního ruchu a poradce ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové pro cestovní ruch Viliam Sivek a místopředseda Fóra cestovního ruchu, viceprezident Svazu léčebných lázní ČR a viceprezident Evropského svazu lázní Martin Plachý.

Zástupci svazů prezidenta upozornili především na nedostatečnou státní pomoc v oblasti cestovního ruchu, který byl krizí tvrdě zasažen. Ohroženo je podle nich zhruba 200 tisíc pracovních míst, pokud stát cestovní ruch nepodpoří.

Zásadní podporou by podle zástupců podnikatelů v cestovním ruchu měly být státem dotované vouchery na dovolenou v ČR. Na státní poukazy na dovolenou v tuzemsku by vláda měla vyčlenit alespoň deset miliard korun s tím, že podpora by měla být schválena nejpozději do 28. června.

Podle Plachého tolik nezáleží, jakou budou mít poukazy hodnotu, ale aby cílily na několik milionů obyvatel. „Zdá se, že tím, jak se otevřou hranice, řada našich občanů pojede na dovolenou do zahraničí. O to je tato podpora důležitější,“ řekl. Prezident prý slov vyjádřil plnou podporu při jednání s ministry.  Je si podle něj vědom, že cestovní ruch byl zasažen krizí jako první.

V cestovním ruchu je zaměstnáno na čtvrt milionu lidí. Odvětví každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Cestovní ruch podle CzechTourism tvoří tři procenta z hrubého domácího produktu ČR. Letošní propad kvůli koronaviru se odhaduje na 45 procent.