Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Čaputová v rámci ochrany přírody umístila v zahradě Prezidentského paláce tři včelí úly

Ochrana životního prostředí patří mezi klíčové priority slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Aby podpořila své myšlenky také činy, nechala v zahradách Prezidentského paláce v Bratislavě umístit tři včelí úly. Právě včely jsou podle ní symbolem toho, jak je v přírodě vše propojené. Získaný med chce prezidentská kancelář rozdávat ve formě vánočních dárků.

„Pokud nebudou včely, nebudou stromy, nebudou květy a nebudeme ani my. Proto je důležité včely chránit a dávat jim prostor pro existenci. V prezidentském paláci jsme se rozhodli jít příkladem a instalovat sem včelí úly, které budou opylovat okolní zahrady a parky ve městě. Samozřejmě má to i další pozitivní stránky – med, který tyto včely vyprodukují, bude pěkným darem ze Slovenska, který můžeme dát na zahraničních cestách našim mezinárodním partnerům,“ uvedla Čaputová.

O včely v zahradě Prezidentského paláce se bude starat včelař jednou týdně. „Z hlediska bezpečnosti by neměl být problém. Z jedné strany je zeď a z druhé strany skleněná stěna. Chceme zde umístit také informační tabuli, aby návštěvníci zahrady Prezidentského paláce věděli, co se tu děje,“ informoval kancléř Štefan Rozkopál.

„Ochrana životního prostředí patří mezi klíčové priority prezidentky Zuzany Čaputové a Kancelář prezidenta ČR již přijala řadu opatření, která mají environmentální charakter. V tomto směru chce být inspirací i pro další státní instituce,“ uvedl mluvčí prezidentky Martin Strižinec.

Slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj (OĽaNO) by chtěl zahrnout včely mezi chráněné druhy. Spolu s ministrem zemědělství Janem Mičovský (OĽaNO) také plánuje omezit chemické postřiky, které poškozují včely.