Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman půjde k soudu, jako svědek se má vyjádřit k privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman se bude muset dostavit na výslech k pražskému městskému soudu kvůli podezřelé privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Na dnešním jednání to uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Silvie Slepičková. Původně Zemana plánovala vyslechnout prostřednictvím videokonference v dubnu a poté tuto středu, hlavní líčení ale v obou případech zkomplikovala koronavirová situace.

Občan Zeman se má jako svědek vyjádřit k okolnostem prodeje státního podílu v MUS, který v roce 1999 schválila jeho tehdejší vláda. Slepičková dnes podotkla, že prezidentská kancelář vyšla soudu v obou předchozích termínech vstříc. Věří proto, že se videokonferenci se Zemanem podaří domluvit i na podzimní termíny hlavního líčení, které se mají uskutečnit v týdnu od 12. do 16. října.

K soudu se dnes z někdejších manažerů MUS dostavil jen Antonio Koláček (dříve Antonín Koláček). Ostatní obžalovaní – tedy Jiří Diviš, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora – se soudkyni omluvili. Diviš, který má české i švýcarské občanství, minulý týden avizoval, že se nezvládne dopravit z Curychu do ČR kvůli koronavirovým omezením. Zároveň ale trval na tom, že chce být na jednání přítomen osobně. Jednání bylo proto odročeno.

Podle tvrzení obžaloby měli tehdejší manažeři uhelných dolů Koláček, Diviš, Klimecký a Čmejla utajeně získat kontrolu nad nadpoloviční většinou akcií MUS. Poté údajně záměrně vyčkali, až cena akcií firmy klesla a poté od státu koupili jeho 46procentní podíl v uhelné společnosti přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Manažeři podle státního zástupce způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy Kč. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Navíc argumentují tím, že v souvislosti s MUS už byli odsouzeni ve Švýcarsku za totožné skutky.