Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo financí se nechce omluvit za Zemanovy výroky o poradci Šarapatkovi

Ministerstvo financí podalo dovolání proti rozsudku, podle kterého se má omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho poradci Zdeňku Šarapatkovi. V televizi Barrandov o něm Zeman v listopadu 2017 řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z Úřadu vlády tehdy vedeného Zemanem odešel z vlastního rozhodnutí. Po ministerstvu financí jako zástupci státu proto požaduje omluvu.

Protože prezidenta žalovat nelze, Městský soud v Praze nařídil státu, který v tomto případě zastupuje Ministerstvo financí, aby se Šarapatkovi za Zemanovy výroky omluvil. Ministerstvo se však omlouvat nehodlá a rozhodlo se podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ve čtyřiadvacetistránkovém dokumentu resort financí popisuje, v čem soudy nižší instance podle něho chybovaly a proč by se případem měly zabývat znovu.

Podle ředitelky náhradové agendy Ministerstva financí Moniky Vláčilové jde o precedentní případ. „Vystoupení prezidenta republiky na soukromé televizní stanici není vázáno žádnými procesními či hmotněprávními normami,“ uvedla v dokumentu. Zeman podle Vláčilové žádná pravidla během rozhovoru zmíněným výrokem neporušil. „Žádná předepsaná zákonná pravidla pro výkon veřejné moci nebyla při předmětném vystoupení prezidenta republiky porušena,“ uvedla Vláčilová v dovolání.

Šarapatkův advokát Artur Ostrý komentoval dovolání slovy, že v případě jeho uznání by „měl opravdu velmi vážné obavy o vymahatelnost práva v této zemi“. Dodal, že pokud se ministerstvo neomluví, přistoupí společně se svým klientem Šarapatkou k dalšímu kroku – pokusí se dosáhnout omluvy prostřednictvím soudního exekutora.