Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stovky lidí na Hradě demonstrovaly proti politice prezidenta Zemana a Babišovy vlády

Dvě až tři stovky lidí se v úterý v podvečer sešly na Hradčanském náměstí v Praze na demonstraci proti politice prezidenta Miloše Zemana a vlády. Mezi řečníky byli třeba senátoři David Smoljak, Marek Hilšer a Václav Láska, bývalý europoslanec Pavel Svoboda nebo filozof Václav Němec. Kritizovali volbu nových členů Rady České televize či přístup vlády k Číně.

Jednalo se o jednu z prvních demonstrací po uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Lidé se začali na náměstí před Pražským hradem scházet před 17:00, někteří z nich vybaveni vlajkami České republiky nebo Evropské unie a transparenty. Při proslovech několikrát v reakci na kritiku Zemana nebo vlády skandovali „Hanba!“ nebo „Demisi!“.

Řečníci kritizovali například to, že vláda se v souvislosti s koronavirovou krizí zachovala nevděčně vůči zdravotníkům, kteří stáli v první linii, i vůči samosprávám, které suplovaly fungování centrální vlády.

Ray Baseley z pořádajícího spolku Masaryk uvedl, že Zeman lobbuje u vlády za ruské zájmy ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Senátor Hilšer dodal, že do české politické kultury stále více pronikají „diktátorské praktiky“ a hrozí jí „mečiarizace“.

Senátor Václav Láska přítomným ukázal dopis, ve kterém mu advokát hradního kancléře Vratislava Mynáře hrozí žalobou v případě, že se o něm bude vyjadřovat nelichotivě. Podle senátora je nicméně nutné promluvit, když člověk vidí zlo. „Podlézání mocným je pro ně víc než lidská práva. A dokonce je pro ně i víc než české zájmy,“ řekl. „Když někdo zrazuje, tak je to zrádce, a my se nesmíme bát to tak pojmenovat,“ řekl.