Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal ministra obrany Metnara, chce armádě pořídit nová děla za šest miliard

Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve středu na Pražském hradě na jeho žádost ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO). Tématem schůzky byly očekávané rozpočtové škrty v důsledku epidemie koronaviru. Metnar řekl, že se nesmí opakovat scénáře, kdy se v krizi nejprve šetřilo na výdajích na obranu. Modernizace armády se podle něj nesmí zastavit, ministerstvo navíc aktuálně plánuje nakoupit nová děla z Francie za 6 miliard korun.

Metnar uvedl, že aby byla zajištěna obranyschopnost České republiky a modernizace armády, nemohou nastat razantní škrty. Zdůraznil, že předchozí krize dokázala, že omezení rozpočtu má následně dlouhodobý devastační dopady na armádu. Kvůli tehdejším škrtům si armáda stěžuje na výrazné podfinancování, kvůli kterému stále používá desítky let starou techniku.

Modernizace armádního dělostřelectva patří mezi hlavní armádní projekty, o pořízení nových děl ministerstvo mluví několik let. Nahradit chce děla, která neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají. Ministerstvo obrany chce koupit nová děla pro armádu od francouzské společnosti Nexter. Za 52 děl Caesar by mělo zaplatit asi šest miliard korun. Smlouva by mohla být podepsána do konce roku.

Ministr Metnar dokonce pohrozil rezignací, pokud se modernizace armády v důsledku rozpočtových škrtů zastaví. „Nemám žádnou jinou ústupovou variantu a tady s tímto já tam (na vyjednávání o rozpočtu) půjdu. Celý život jsem si budoval nějaké renomé a nebyl bych u toho, kdyby to mělo mít špatný vývoj. A to říkám se vší zodpovědností, to mi nestojí za to,“ řekl.