Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Polský prezident Andrzej Duda odvolal velvyslankyni v Praze kvůli šikaně podřízených

Polský prezident Andrzej Duda odvolal velvyslankyni v Praze Barbaru Ćwiorovou kvůli šikaně na pracovišti. Zvláštní komise ministerstva zahraničí dospěla k závěru, že vysoce postavená úřednice se dopouštěla šikany a diskriminace vůči svým podřízeným.

Některá polská média už loni v prosinci informovala o tom, že varšavská prokuratura vyšetřuje, zda byla na polském velvyslanectví v Praze porušena práva zaměstnanců. Oznámení na šikanu v práci neboli mobbing, obdrželi ještě v létě vyšetřovatelé od jednoho z nejvýše postavených úředníků na polském ministerstvu zahraničí, Andrzeje Papierze, odpovědného za personální politiku.

Polský zpravodajský server Onet uvedl, že komise ministerstva zahraničí proti diskriminaci a mobbingu už dříve dostala tři stížnosti na chování polské velvyslankyně od jejích podřízených. Prošetřovat je začala 30. dubna a potvrdila, že se diplomatka šikany dopouštěla.

Vystudovaná orientální filoložka Ćwiorová stála v čele ambasády v Praze od září 2018. Předtím působila jako ředitelka odboru evropské politiky na ministerstvu zahraničních věcí nebo na velvyslanectví v Bruselu. Jejím nástupcem by se měl stát náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz.