Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zúčastní piety v Lidicích, vzpomínka ale bude kvůli koronaviru neveřejná

Prezident Miloš Zeman se ve středu 10. června zúčastní pietní vzpomínky v Lidicích na tragické události z roku 1942. Vzpomínky se zúčastní i další představitelé státu, kvůli přetrvávajícím vládním opatřením bude ale událost neveřejná. Součástí vzpomínky letos nebude ani tradiční přehlídka dětských pěveckých sborů.

Na pietním území položí jako první věnce přeživší Lidičtí a také vedení obce Lidice, poté prezident. Účast osobně potvrdili i další ústavní činitelé včetně premiéra Andreje Babiše. Další zástupci politických stran či jiných organizací budou pokládat kytice během týdne. Při koncertu v předvečer vzpomínky budou na místech, kde stály původní lidické domy, zapálené svíčky. Zazní také jména 82 zavražděných lidických dětí.

Veřejnost bude moci uctít památku obětí nacistického masakru ve stejný den odpoledne. V předvečer vzpomínky bude u pietního území malý koncert přenášený prostřednictvím internetu, uvedl ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Pietní vzpomínky v Lidicích i Ležákách letos připadají obě na středu, stejně jako tomu bylo i v roce 1942, kdy nacisté obě obce vyhladili a srovnali se zemí. Také pietní akt v Ležácích se 24. června uskuteční v komorní podobě.