Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal předsedu slovenské Národní rady Kollára, probírali migraci i energetiku

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě předsedu Národní rady Slovenské republiky Borise Kollára. Diskutovali o problematice migrace, energetiky, koronavirové pandemie nebo výstavbě koridoru Dunaj-Labe jako významného vodohospodářského díla. Oba státníci potvrdili význam Visegrádské čtyřky, odmítli její zpochybňování a podpořili další spolupráci např. s Rakouskem.

Podle tiskového mluvčího Pražského hradu Zeman s Kollárem ocenili také vyřešení otázky Českého domu v Bratislavě. Zeman se pro zřízení Českého domu opakovaně vyslovoval. Společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou ho otevřeli loni v listopadu.

Kollár do Prahy přijel poprvé po svém březnovém zvolení do čela Národní rady Slovenské republiky. Jeho dřívějšímu příjezdu zabránila pandemie nového koronaviru. Kollár se kromě prezidenta setkal také s českým předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Po schůzce s Vondráčkem Kollár novinářům řekl, že by podle něj Slováci žijící v České republice měli mít možnost v Česku volit ve slovenských volbách. Poznamenal, že Praha od Bratislavy je blízko, a pro Slováky žijící v Česku tak není problém volby spojit s návštěvou rodiny. „Přes to všechno máte pravdu, že by to bylo rozumné, abychom jim umožnili volit, protože to je velká skupina. Oficiálně to může být 200 000 či 300 000 (lidí), ale neoficiálně tu žije podstatně více Slováků, ta skupina je velmi velká,“ řekl. Věc bude chtít probrat se slovenským premiérem Matovičem a najít s ním řešení.