Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Drahoš oznámil, že i on poletí na Tchaj-wan. O dva měsíce později než Vystrčil

Senátor Jiří Drahoš oznámil, že na konci října také navštíví Tchaj-wan. Oficiální cestou naváže na cestu předsedy horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila. Zatímco Vystrčil odletí o prázdninách, Drahoš o dva měsíce později. Jak uvedl, jeho cesta má mít „vědecko-technologický aspekt“.

Drahoš vysvětlil, že se k předsedovi Senátu nepřidá, jelikož již má fixní termíny. „Milošem Vystrčilem jsem byl osloven, abych se účastnil jeho cesty. Mám ale fixní termíny, jako jsou česko-tchajwanské technologické dny, které začínají 27. října,“ konstatoval. Co se týče financování, uvedl, že jako předseda výboru si ji bude financovat ze senátních zdrojů, což bude podle jeho slov „jediný větší výdaj“.

Cestu na Tchaj-wan předsedovi Senátu Vystrčilovi výslovně nedoporučil jak prezident Miloš Zeman, tak předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Předseda Senátu na jejich doporučení nicméně nebere ohledy a rozhodl se cestu uskutečnit.

„Na Tchaj-wan pojedu. Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska rozvoje ekonomického, rozvoje vědy, vzdělání i kultury. Z hlediska toho, že bychom měli spolupracovat s těmi, kdo chtějí být našimi partnery,“ oznámil Vystrčil. Do Česka se totiž podle něj díky celé kauze vrátil hodnotový střet, o který se bojovalo už v roce 1989. „Střet mezi základními hodnotami a principy, na kterých fungujeme, jako jsou vláda práva, svoboda, suverenita či demokracie a něčím, co jsem nazval počítáním grošů. Pokud pojedu na Tchaj-wan, tak se tím hlásím k těmto principům, a ne k počítání grošů,“ dodal.