Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Polský prezident Duda chce na školách zakázat propagaci gay, trans a lesbické ideologie

Polský prezident Andrzej Duda, který se ve volbách koncem tohoto měsíce bude snažit svůj post obhájit, chce ve školách zakázat výuku o ideologii prosazující posílení práv sexuálních menšin. Hnutí leseb, gayů, bisexuálů a transgender lidí (LGBT) označil za invazivní zahraniční ideologii, která podkopává tradiční hodnoty katolického národa a dodal, že manželství může být jedině svazkem muže a ženy.

Duda by si přál, aby v Polsku platil „zákaz propagace ideologie LGBT ve veřejných institucích“. Podle něho jsou především rodiče odpovědní za sexuální výchovu svých dětí. Když ve středu podpisoval takzvanou Chartu pro rodiny, svůj sociální a rodinný program, ujistil, že „neexistuje manželství v jiné podobě, než je svazek ženy a muže, to je jediná ústavně přípustná forma“.

Úřadující prezident zatím v předvolebních průzkumech vede před varšavským primátorem Rafalem Trzaskowským z proevropské opoziční Občanské platformy, jeho náskok se však snižuje s tím, jak polská ekonomika začíná pociťovat dopady krize způsobené epidemií koronaviru. Svými prohlášeními se tak zřejmě snaží získat přízeň konzervativních voličů.

Dodal, že neumožní homosexuálním párům uzavírat sňatky a adoptovat děti. Obrana manželství v jeho tradiční podobě má podle něj obrovský význam pro stabilitu a budování dobře fungujícího, silného státu. Duda je blízkým spojencem vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), podle které jsou hnutí za práva sexuálních menšin hrozbou pro polský národ a jeho identitu.