Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Klaus: předseda Senátu Vystrčil je opožděný bojovník proti komunismu

Bývalý prezident Václav Klaus zkritizoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila kvůli jeho cestě na Tchaj-wan. Označil ji za klukovinu nedospělého, nezodpovědného a principy zahraniční politiky nechápajícího politika. Škodit Číně není hrdinství, uvedl exprezident. Vystrčil plánuje i přes nedoporučení ústavních špiček navštívit Tchaj-wan na přelomu srpna a září.

„Je evidentní, že Vystrčila zajímají jenom vnitropolitické pohledy, ale to je možné dělat proti Madagaskaru nebo Bolívii, ne proti Číně,” uvedl Klaus. Vystrčila označil za „opožděného bojovníka proti komunismu“, který chce na situaci získat domácí politické body tím, že se o něm bude psát i v cizině.  „Kontinentální Čína je největší světová ekonomická velmoc a jakýkoli konflikt s ní je z naší strany hloupostí a provokací. Škodit Číně je hloupostí zbabělou, nikoli hrdinstvím,” dodal Klaus.

Na stránkách svého institutu pak Klaus uvedl, že není důvod mít něco proti Tchaj-wanu. „Ten určitě chce a zaslouží si být nezávislou zemí, která si sama rozhoduje o svých věcech. Ale o to panu Vystrčilovi určitě nejde. Jde mu o to zahrát si na poněkud opožděného bojovníka proti komunismu a získat na tom nějaké domácí politické body tím, že se o něm bude psát i v cizině. Vypadá to, že je mu úplně jedno, co jeho návštěva Tchaj-wanu způsobí,“ napsal.

S cestou Vystrčila nesouhlasí ani současný prezident Miloš Zeman, který předsedovi Senátu cestu na Tchaj-wan nedoporučil, stejně se podle něj zachovali i premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Tomáš Petříček a předseda Sněmovny Radek Vondráček. Cestu na Tchaj-wan plánoval už Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera. Měla se uskutečnit v únoru, ale Kubera na konci ledna náhle zemřel na infarkt.