Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vandalismus na soše Churchilla: Důkaz hlouposti a nenávisti některých jedinců, říká Zeman

Ničení soch a pomníků související s protesty proti rasismu v USA dosáhlo i do Prahy. Na soše bývalého britského premiéra Winstona Churchilla na stejnojmenném náměstí v Praze 3 se objevil nápis, že byl rasista. K činu vandalů se vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Čin považuje za další důkaz hlouposti a nenávisti některých osob v naší společnosti.

„Zneuctění památky Winstona Churchilla je dalším důkazem hlouposti a nenávisti těch členů české společnosti, kteří sami v životě nic nedokázali. Kdyby nebylo Winstona Churchilla, uzavřela by v roce 1940 Británie separátní mír s Německem a Češi by slovy Reinharda Heydricha neměli ve své vlasti co pohledávat,“ uvedl prezident republiky.

Zeman dodal, že pachatel by měl být za posprejování červenou barvou a slovy „Byl rasista. Black lives Matter“ potrestán. „Přál bych si, aby pachatel byl vypátrán. A ostatně zastávám názor, že blbost je trestný čin,“ prohlásil.

K věci se vyjádřil i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který považuje poničení sochy Winstona Churchilla za další projev útoku proti historii, jehož součástí bylo i odstranění sochy sovětského maršála Koněva, který se také podílel na vítězství nad nacismem.  „Zlo útočí stále silněji, protože ustrašeně mlčíme. Začíná to Koněvem, pokračuje Churchillem a končí to útoky na lidské bytosti,“ napsal mluvčí.