Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou, řešili nezaměstnanost

Na Pražském hradě dnes prezident Miloš Zeman přijal ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Tématem schůzky byla současná situace v České republice a dopady koronavirové epidemie. Prezident s ministryní hovořili o řešení očekávaného nárůstu nezaměstnanosti a opatřeních, které ho mají zmírnit.

Nezaměstnanost v Česku v únoru a březnu dosahovala tří procent. V dubnu se zvedla na 3,4 procenta a v květnu pak na 3,6 procenta. Bez práce na konci minulého měsíce bylo 266 144 lidí, zhruba o 40 500 víc než na konci března.

Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru, mohou získat za období od 12. března do konce srpna příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus. Podpora má bránit propouštění. Stát zatím vyplatil 1,07 milionu příspěvků za zhruba 11,1 miliardy korun. Parlament projednává nyní možnost tříměsíčního odpuštění sociálních odvodů zaměstnavatelům.

Maláčová by chtěla v tomto volebním období prosadit náhradní výživné od státu pro děti neplatičů či přejmenování dětských skupin na jesle a jejich financování ze státního rozpočtu. Návrh zákona o náhradním výživném kabinet schválil v pondělí a posílá ho poslancům. Novelou o jeslích by se vláda měla zabývat v brzké době.