Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Maturita z matematiky

Prezident Zeman podepsal zrušení povinné maturity z matematiky

Studentům středních škol od příštího roku odpadá povinnost maturovat z matematiky. Namísto toho budou moci dát přednost zkoušce z druhého cizího jazyka. Změnu přináší novela školského zákona, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Podle dosud platné legislativy přitom měli maturitu z matematiky skládat studenti gymnázií a lyceí již na jaře 2021 a ostatní studenti maturitních oborů o rok později.

Povinná matematika u maturit je tématem několika posledních měsíců. Začátek jejího konce podpořili na začátku května poslanci. S návrhem na zrušení povinné matematiky přišel rovnou ministr školství Robert Plaga. Zdůvodnil to tím, že dosavadní systém výuky matematiky zatím neodpovídá maturitním nárokům. Podle ministra je nejprve třeba proměna výuky předmětu.

Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotili už dříve někteří kritici jako populistický. Proti jejímu zrušení se vyslovila například Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy. Otevřeným dopisem na vládu apelovala i Jednota českých matematiků a fyziků. „Zneklidňuje nás skutečnost, že se navzdory mnohaletému jednání, domluveným závěrům a přijatým opatřením stále mění pravidla týkající se povinné maturity. Povinnou maturitu ze tří předmětů – český jazyk, cizí jazyk a matematika považujeme za důležitou. Za zcela neakceptovatelné považujeme nepodložené odůvodnění návrhu ministerstva školství údajnou nekvalitní výukou matematiky,“ napsala za Jednotu předsedkyně Alena Šolcová.

Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. V předešlých letech neúspěšnost v matematice stoupala. Letos didaktický test z matematiky u maturit nezvládlo 17,5 procenta studentů.