Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal jmenování 80 profesorů, dekrety předá ministr školství Plaga

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal jmenování 80 profesorů. Jmenovací dekrety jim předá ministr školství Robert Plaga (za ANO). Prezidentovo rozhodnutí musí ještě spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Zhruba třetinu jmenovaných tvoří lékaři, o něco méně je techniků. Mezi kandidáty jsou také chemici, přírodovědci, fyzici a zástupci humanitních věd či umění.

Novým profesorem se stal například pražský architekt Šépka, který se podílel mimo jiné na úpravách Jiřského náměstí na Pražském hradě nebo Horního náměstí v Olomouci. Z žen navrhly vědecké rady třeba odbornici na patologickou fyziologii a popularizátorku vědy Julii Dobrovolnou, která se specializuje na výzkum stresu, nebo významnou uměleckou šperkařku Evu Eisler, jejíž díla se nacházejí v řadě sbírek ve Spojených státech i v Evropě.

Profesorský titul bude moci užívat také scenárista a dramaturg Petr Jarchovský, který se společně s režisérem Janem Hřebejkem podepsal pod řadu úspěšných filmů. Jeho největším úspěchem jsou dvě nominace na Oscara za nejlepší zahraniční film za snímky Želary a Musíme si pomáhat a dvě ceny Český lev za Musíme si pomáhat a Horem pádem.

Žádného z navrhovaných tentokrát prezident neodmítl jmenovat, jak tomu bylo na jaře 2015, kdy odmítl odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Fyzik Ivan Ošťádal, historik umění Jiří Fajt a ekonom Jan Eichler se kvůli tomu obrátili na soud, který konstatoval nezákonnost Zemanova odmítnutí. Kauzy však zatím nejsou dořešeny.