Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Čaputová uctila památku Milady Horákové: Její odkaz je důležitý i pro dnešní dobu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v sobotu uctila položením věnce k památníku obětí komunismu českou právničku a političku Miladu Horákovou, která byla před 70 lety popravena na základě vykonstruovaného soudního procesu. Hlava slovenského státu označila Horákovou za výjimečnou osobnost, její popravu za politickou vraždu. Čaputová také letos udělila Horákové státní vyznamenání.

„Byla to žena, matka, právnička a bojovnice za hodnoty, kterým věřila. Věřila jim až tak, že kvůli nim byla vyšetřována a vězněna fašisty, poté komunisty, kteří jí nakonec vzali život,“ uvedla během ceremoniálu prezidentka. Podle Čaputové je odkaz Horákové důležitý i pro dnešní dobu, a to z důvodu, že za hodnoty, kterým věřila, byla ochotna obětovat i svůj život.

Prezidentka Čaputová ocenila odkaz Milady Horákové již při svém prvním udílení státních vyznamenání letos v lednu. Horákovou vyznamenala in memoriam Řádem bílého dvojkříze I. třídy, což je nejvyšší slovenské ocenění pro cizince. Vyznamenání převzala členka Klubu Milady Horákové Erika Mačáková. In memoriam udělil v roce 1991 Horákové Řád T. G. Masaryka I. třídy také první československý prezident Václav Havel.

Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 za špionáž a velezradu; spolu s dalšími 12 souzenými tvořili podle vykonstruované obžaloby špionské centrum. Horáková se kvůli své neústupnosti při soudním jednání stala symbolem odporu proti totalitě komunistické strany. O omilostnění odsouzených tehdy prezidenta Gottwalda žádal dokonce i vědec Albert Einstein, prezident však rozsudky smrti podepsal.