Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal slovenského ministra hospodářství Richarda Sulíka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal místopředsedu vlády a ministra hospodářství Slovenské republiky Richarda Sulíka. Hovořili spolu o opatřeních, které obě země přijaly na nastartování ekonomiky po pandemii koronaviru, ale také o spolupráci v oblasti energetiky.

Krize vyvolaná pandemií koronaviru negativně zasáhla ekonomiky obou zemí. Sulík na jednání představil poslední aktivitu ministerstva hospodářství, kterou je balík více než 110 opatření ke snížení byrokracie pro podnikatele. „Velmi mě těší, že česká strana uvítala a ocenila tato opatření, protože na Slovensku působí řada českých podnikatelů, což samozřejmě platí i naopak,“ uvedl Sulík.

Slovensko je pro Česko druhou nejdůležitější exportní zemí a platí to i obráceně. Slovensko má s ČR dlouhodobě aktivní obchodní bilanci, která se za rok 2019 i přes pokles slovenského exportu do ČR udržela a dosáhla hodnotu 0,86 miliardy eur. Celkový obrat vzájemného obchodu v roce 2019 činil 16,8 miliardy eur.

Česko a Slovensko dlouhodobě úzce spolupracují i v oblasti energetiky, například při budování energetické unie a zajištění energetické bezpečnosti. Výsledkem této spolupráce je mimo jiné i „smart grid“ projekt ACON distribučních společností obou zemí. Ten má zásadní význam nejen pro ČR a SR, ale i pro Evropskou unii, vzhledem k výrazně inovativnímu a inteligentnímu řešení, které přinese.