Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Pražském hradě se o víkendu otevřou návštěvníkům jižní zahrady

Pražský hrad od víkendu pro veřejnost otevře své jižní zahrady. Nepřístupné byly kvůli rekonstrukci fasád a oken jižního křídla Hradu několik měsíců. Otevřeny budou zdarma přes prázdniny i přesto, že opravy ještě neskončily. V tiskové zprávě to dnes uvedl kancléř prezidenta Vratislav Mynář.

Pražský hrad se snaží kvůli dopadům koronavirové krize a úbytku zahraničních turistů nalákat především české návštěvníky. „Rekonstrukce sice ještě neskončila, ale rozhodli jsme se zahrady zpřístupnit. Chceme, aby měli návštěvníci možnost užít si nádherný výhled a celkovou atmosféru tohoto místa,“ uvedl Mynář.

Zahrady budou otevřeny od sobory vždy od 10:00 do 18:00. Otevření zahrad budou každý den ohlašovat trubači Hudby Hradní stráže z Matyášova pavilonu směrem na Malou Stranu. Vstup bude směrem od Opyše, výstup bude umožněn opačným směrem nebo po Plečnikově schodišti na Hradčanské náměstí. Býčí schodiště spojující jižní zahrady s třetím nádvořím zůstane kvůli rekonstrukci nepřístupné.

Pražský hrad byl, stejně jako další české památky, až do konce května uzavřen kvůli epidemii koronaviru. Správci nejnavštěvovanější české památky se potýkají s úbytkem zahraničních turistů, kteří se do Prahy vrací jen pozvolna. Na Pražský hrad se proto snaží nalákat především české návštěvníky. „Plánujeme nové výstavy, zavedeny byly víkendové promenádní koncerty a slevové akce na vstupenky do návštěvnických okruhů,“ uvedl Vít Novák z tiskového oddělení Kanceláře prezidenta republiky.