Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad posílí ochranu, Hradní stráž bude využívat drony i robotická vozidla

Hradní stráž plánuje do pěti let využívání dronů i autonomních vozidel. Nasazeny by byly především při střežení zámeckého areálu v Lánech. Podle vypracované koncepce si také pořídí mobilní strážnici, která umožní střežení dočasných prezidentských sídel.

Drony by měly v Lánech pomoci při střežení rozlehlého areálu. Bezpilotní stroje by se ve výbavě Hradní stráže mohly objevit do roku 2024. O několik let později by je mohly doplnit pozemní autonomní systémy. Samoobslužná menší vozidla by se mohla pohybovat v odlehlejších částech zámeckého areálu a při jízdě by skenovala terén. Pokud by zjistila například pohyb nebo změny v terénu, na místo by se vydalo zásahové vozidlo, které by zjištěné informace ověřilo.

„Park je opravdu velký a využitím dronů ušetříme síly,“ uvedl velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Dron by se mohl například pohybovat po předem stanovené dráze nebo hlídkovat nad vybraným prostorem.

Koncepce dále počítá s pořízením dvou mobilních strážnic, které by Hradní stráži umožnily střežit dočasná sídla prezidenta. Budou mít podobu automobilu o velikosti dodávky, do kterého budou zabudovány potřebné systémy a budou skýtat i zázemí pro vojáky. Strážnici vyvíjí Vojenský technický ústav ve spolupráci s VOP Nový Jičín.