Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký rapper Kanye West bude kandidovat na prezidenta Spojených států

Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil úmysl kandidovat v podzimní prezidentské volbě, do které zbývá méně něž čtyři měsíce. Termín pro ohlášení zájmu nezávislých kandidátů v mnoha amerických státech však ještě nevypršel.

„Musíme naplnit americký slib tím, že budeme důvěřovat Bohu, sjednotíme své vize a vybudujeme svou budoucnost. Kandiduji na prezidenta Spojených států! #2020VISION,“ napsal West na twitteru. Jako jeden z prvních Westovo rozhodnutí chválil šéf firmy na výrobu elektromobilů Tesla a šéf soukromé kosmické agentury SpaceX Elon Musk. „Máte mou plnou podporu,“ napsal.

Kanye West byl dříve hlasitým podporovatelem aktuálního obyvatele Bílého domu Donalda Trumpa. To v raperské a černošské komunitě není příliš obvyklé. Jak ale sám říká, „červenou kšiltovku“ už sundal a rozhodl se vzít zodpovědnost do vlastních rukou. „Tímto rozhovorem si sundávám tu červenou čepici,“ řekl West v rozhovoru s tím, že hodlá ve volbách zvítězit s vlastním heslem Kaney West Yes!, které je odvozené od sloganu někdejšího prezidenta Baracka Obamy „Yes, we can“ (Ano, dokážeme to).

Podle některých kritiků by mohla rapperova kandidatura rozdrobit hlasy černošského obyvatelstva, které většinově podporuje Trumpova soka Joea Bidena, a tím ohrozit naděje na sesazení současného prezidenta. West však tyto výtky odmítl s tím, že předpoklad, že by všichni černoši měli volit demokraty „je formou rasismu a vyjádřením nadvlády bělochů a bělošské kontroly“.