Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Polským prezidentem byl znovu zvolen Andrzej Duda, získal přes 51 procent hlasů

Ve druhém kole polských prezidentských voleb zvítězil současný prezident Andrzej Duda se ziskem 51,21 procenta hlasů. V těsném klání porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z Občanské platformy (PO), který dostal 48,79 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 68,12 procenta z téměř 30 milionů oprávněných voličů.

„Báječné! Děkuji mnohokrát! Ať žije Polsko! Moji drazí, viděli jste tuto úžasnou účast, téměř 70 procent. Vyhrát volby s takovou účastí je neuvěřitelná zpráva. Jsem velmi dojatý. Děkuji z celého srdce všem svým krajanům,” prohlásil Duda už po oznámení výsledků.

Duda, který vystupuje jako horlivý obránce konzervativních hodnot, jako je rodina v jejím tradičním pojetí, v agresivní předvolební kampani útočil na stoupence hnutí za posílení práv sexuálních menšin.

Duda v minulosti býval členem strany Právo a spravedlnost, jejíž vláda si získala popularitu mezi lidmi díky štědrým sociálním programům. Prosadila však i sporné reformy například v justici. Kvůli nim se podle domácích i zahraničních kritiků soudnictví dostalo pod vliv politiků. Duda krátce po svém prvním zvolení prezidentem v roce 2015 se členství ve straně vzdal.