Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vrátí se Miroslav Kalousek do politiky jako prezident? Není to vůbec vyloučeno

Sněmovní matador Miroslav Kalousek (KDU-ČSL, později TOP 09) tento týden oznámil, že v příštích volbách do Poslanecké sněmovny už nebude kandidovat. Zároveň ale prohlásil, že z politiky neodchází. Jeho slova přirovnal politolog Jan Kubáček k cestě Miloše Zemana ze Sněmovny na Vysočinu a z Vysočiny na Hrad.

„Myslím, že je to jako příběh Miloše Zemana, když odcházel na Vysočinu. V politice byl a nebyl. Posílal vzkazy, vstupoval do zásadních témat, vysílal signály a v určitý moment se vrátil,“ uvedl Kubáček v pořadu 360º televize CNN Prima NEWS.

Podle Kubáčka je možnost Kalouskova návratu do vrcholné politiky více než pravděpodobná. „Miloš Zeman se vrátil v jiných barvách než v sociální demokracii. A dovedu si představit, že se Miroslav Kalousek po čase objeví, možná po Andreji Babišovi. Vrátí se jako razantní politik, kterého je v politice třeba. Možná sází na to, že některým se ta žluč ztratí s tím, že ho uvidí méně,“ dodal.

Podobný názor sdílí také sociolog a statistik ze společnosti Factum Jan Herzmann: „Pan Kalousek je strategicky myslící osoba, takových v české politice není mnoho. Říká-li, že může přispět ke spojování, věřil bych tomu. Možná bude obcházet lidi, které zurážel, a bude se jim omlouvat, možná je bude upozorňovat na příležitosti, které oni zatím nevidí. Nepodceňoval bych ho a možná najde cestu i k nepřátelům.“