Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dobrovolníci obnovili pramen řeky Oslavy, který spoluobjevil prezident Miloš Zeman

V červnu letošního roku neznámí vandalové poničili turistický pramen Oslavy u modré turistické trasy u rybníka Velký Babín na Žďársku. Toto místo v katastru obce Matějov coby pramen označil kolem roku 2006 současný prezident republiky Miloš Zeman, který tehdy v nedalekém Novém Veselí trávil politický důchod.

Na místě stával dřevěný domeček se stříškou a plechovou korouhví, který místní skauti našli rozlámaný na kousky. „Jestli někomu vadilo, že je tam umístěná cedulka s Milošem Zemanem, nebo měl někdo nějaký jiný důvod, nevím, ale bohužel to tam nevypadá moc pěkně,“ uvedl vedoucí skautského oddílu Jiří Tlustý.

Domeček skrýval betonovou skruž, bývala na něm přivrtaná také cedulka připisující zásluhy o objevení pramene „prognostikovi, premiérovi, spisovateli a milovníkovi Vysočiny“. Už několikrát však vandalové cedulku poničili nebo odcizili, a to včetně její novější prezidentské verze. Při posledním útoku zmizela i trubka, která vedla vodu ze skruže, aby se turisté mohli napít.

Tento týden se místním dobrovolníkům podařilo studánku opravit. „Rozhodli jsme se, že turistický pramen obnovíme. S partou pěti šesti chlapů jsme chaloupku na místě instalovali,“ popisuje jeden z dobrovolníků a starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek. Místní na místo vrátili také trubku, umožňující turistům nabrat vodu.

Dobrá zpráva o obnově pramene se donesla i k prezidentovi na dovolenou do lánského zámku. „Pan prezident byl informován o poškození pramene, což ho zarmoutilo. Nyní má radost, že dobrovolníci provedli opravu a děkuje jim za to,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.