Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Donald Trump podpořil nošení roušek. Je to projev vlastenectví, řekl

Spojené státy tvrdě bojují s nákazou novým typem koronaviru, po šesti měsících od začátku pandemie se ale situace v USA stále zhoršuje. Denně přibývají desetitisíce případů a kvůli koronaviru už podle oficiálních údajů v USA zemřelo přes 140 tisíc lidí.

K nošení roušek na veřejnosti vyzval už i prezident Donald Trump, který zakrývání nosu a úst kvůli šíření koronaviru považuje za projev vlastenectví. Sám Trump, který dlouho odmítal roušku nosit, se s ní poprvé na veřejnosti objevil teprve 11. července.

„Jsme spojeni ve snaze porazit neviditelný čínský virus a mnozí lidé říkají, že je vlastenecké nosit roušku, když nemůžete dodržovat odstup,“ napsal prezident na twitteru. „Neexistuje nikdo vlastenečtější než já, váš nejoblíbenější prezident,“ dodal. K příspěvku připojil fotografii, na které má na obličeji textilní roušku.

Tváří v tvář rostoucímu počtu nových případů se tak i ti nejkonzervativnější guvernéři rozhodli, že zavedení plošného testování a nošení roušek by mělo být povinné. Veškerá nařízení však zůstávají na úrovni států. Prezident do řešení krize zasahovat nechtěl navzdory tomu, že v nejvíce zasažených státech začíná docházet lékařské vybavení a přestávají stačit i kapacity nemocnic.

Trump nicméně odmítl souvislost mezi přísnými opatřeními a nižším počtem nemocných. „Máme tolik nakažených, protože máme nejlepší testy na světě,“ uvedl pro Fox News šéf Bílého domu. Moderátor Trumpovi připomněl, že se „počet testů zvedl za posledních pár měsíců o 37 procent, ale počet případů se zvedl o 194 procent,“ a dodal, že v Evropě jsou pacientů s koronavirem „pouhé tisíce“. „Je to tím, že netestují,“ stál si za svým prezident.