Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát navrhne na státní vyznamenání mikrobioložku Pekovou nebo soudce Rychetského

Senát letos navrhne státní vyznamenání pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou. Medaili Za hrdinství by podle senátorů posmrtně zasloužila zdravotní sestra Věra Hanušová z Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem od pacienta.

Mezi 32 navrhovanými jsou také slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová, protifašistický odbojář Jan Andrýsek nebo kapitán Vladislav Matoušek, který bojoval proti nacismu i komunismu a byl utýrán v komunistickém žaláři.

K nominovaným na Medaili Za zásluhy patří epidemiolog Karel Raška, gynekolog Tonko Mardešič, sládek Ivan Chramosil, lékař a maratonec Pavel Kantorek, hasič Jiří Kunst nebo ředitelka Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově Hana Jirmusová Lazarowitz.

Mikrobioložku Soňu Pekovou, vedoucí laboratoře Tilia, které stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus, se rozhodl nominovat benešovský senátor Zdeněk Hraba (STAN) za její jednodušší způsob testování. Měla by získat medaili Za zásluhy v oblasti vědy, uvedl Hraba.

Kandidáty na vyznamenání navrhuje prezidentovi kromě Senátu také vláda a Sněmovna. Hlava státu k jejich nominacím může, ale také nemusí přihlédnout. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček už potvrdil, že prezident letos udělí nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Ten ve funkci senátora strávil dvě desetiletí, několik let působil i ve vedení horní komory.