Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Žlutý člun letos možná ještě vypluje, další dovolenou plánuje Zeman v srpnu

Prezident republiky Miloš Zeman je od začátku týdne opět v úřadu. První část své dovolené během července strávil na zámku v Lánech. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v rozhovoru pro Rádio Impuls sdělil, že druhou část si hlava státu teprve vybere, a nejspíše ji stráví na své chalupě v Novém Veselí na Vysočině.

„Pan prezident zatím na Vysočinu nezavítal, nebylo k tomu ani vhodné počasí, které příliš nepřálo plavbě na oblíbeném člunu, ale nevylučuji, že někdy v srpnu prezident právě na chatu na Vysočinu zavítá,“ řekl Ovčáček.

Prezident je zpátky v úřadu od začátku tohoto týdne a má již za sebou několik ceremoniálů. Jmenoval například třiatřicet nových soudců, propůjčil generálskou hodnost a také jmenoval novou rektorku Univerzity obrany v Brně. Vzhledem k aktuální koronavirové situaci se slavnostní akty odehrávají v rouškách, což podle Ovčáčka není pro komfortní záležitostí.

„Pana prezidenta čeká několik akcí a ceremoniálů ve velkém počtu lidí a na Pražský hrad pere slunce celý den. Pokud by pan prezident mohl, okamžitě by tu roušku sundal,“ řekl v rozhovoru. Ovčáček také podotkl, že se Miloš Zeman snaží být v této situaci zodpovědný. „Není to o tom podléhat panice nebo strachu, ale zodpovědně přistupovat ke svému vlastnímu zdraví, ale také ke zdraví druhých lidí. Tedy pokud jsou přijatá nějaká opatření, tak se je pan prezident snaží dodržovat,“ doplnil.