Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Trump chce v USA zakázat TikTok a další čínské mobilní aplikace

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že má v plánu na území Spojených států amerických zakázat aplikaci TikTok. Může za to několik kauz platformy souvisejících například se sbíráním citlivých osobních údajů Čínou. Americké úřady se obávají, že sociální síť by mohla sloužit čínským zpravodajským službám, které jsou v zemi kontrolované komunistickou stranou.

„Co se TikToku týká, ve Spojených státech ho zakážeme,“ uvedl Trump před novináři na palubě letadla Air Force One. Dodal, že na to využije nouzové ekonomické síly či exekutivu. Zákaz, o němž poprvé veřejně informoval v pátek večer, chce uvést v platnost již dnes během soboty.

Přestože je TikTok čínská aplikace, v samotné Číně je nedostupná. Prezidentovi vadí, že ji vlastní čínská společnost ByteDance a ohání se strachem z úniku informací tamní vládě. Trumpovi oponenti spekulují, že má TikTok sehrát roli před nadcházejícími prezidentskými volbami. K síti inklinují především mladí levicoví voliči, u nichž Trump nemá šanci.

Na obranu TikToku se postavil Microsoft. Ten oznámil, že by chtěl koupit část TikToku starající se (nejen) o americké uživatele, a jeho šéf Satya Nadella se u Trumpa přimlouvá za to, že by data udržel „doma v bezpečí“. O případné akvizici by se mělo rozhodnout do 15. září 2020.