Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemřel herec Jan Skopeček, na pohřeb poslal květiny i prezident Miloš Zeman

Ve velké obřadní síni v krematoriu Strašnice se v pondělí blízcí i herečtí a filmoví kolegové rozloučili s hercem a dramatikem Janem Skopečkem. Člen Divadla pod Palmovkou zemřel 27. července v 94 letech. Zahrál si stovky menších rolí. Do povědomí diváku se zapsal dnes již klasickými filmy české kinematografie jako jsou Dobrý voják Švejk, Léto s kovbojem nebo Marečku, podejte mi pero.

Na slavného herce si vzpomněl i prezident Miloš Zeman, který jej v roce 2017 vyznamenal medailí Za zásluhy. Smutečního obřadu se nezúčastnil, ale poslal na poslední rozloučení květinový věnec.

„Skvělý člověk se zvláštním humorem, který vždy, když přišel na plac, šířil pohodu, radost a smích,“ vzpomínal režisér Zdeněk Troška. Podle něj občas Skopeček mohl vypadat jak morous, ale opak byl pravdou. „Byl věrný a nadšený pro herectví i divadlo. To se dnes už mezi mladýma úplně nenosí,“ dodala herečka Kateřina Macháčková.

Jan Skopeček (19. 9. 1925 – 27. 7. 2020) odehrál stovky divadelních a kolem 150 filmových a televizních rolí. Byl zakládajícím členem libeňského Divadla pod Palmovkou (1949), kde strávil přes 60 let. Skopeček byl také dramatikem, napsal šest divadelních her a několik rozhlasových dramatizací.