Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zastavme řeku nenávisti, komentuje Ovčáček rasové nepokoje v USA

Zastupitelé v americkém Seattlu, kde demonstranti z jedné čtvrti na čas zavedli autonomní bezpolicejní zónu, chtějí policejní oddíl nadobro zrušit a nahradit ji „komunitním“ tělesem, které by bezpečnost zajišťovalo především „preventivně“. Policisté v Seattlu podle nich  „prosazují rasismus a násilí“ a podporují „kulturu bělošské nadvlády“.

Před důsledky takového kroku veřejně varoval tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Má za to, že aktivisté směřují k čemusi, co by nazval syntézou nacismu a komunismu.

„Syntéza nacismu a bolševismu je mimořádně nebezpečná. Je skryta pod pláštíkem krásných slov, krásných cílů a chrlí jednu líbivou frázi za druhou. Pokud včas tuto řeku nenávisti nezastavíme, hrozí, že 21. století přinese nyní nepopsatelnou nelidskost,“ napsal Ovčáček na sociální síti Twitter.

Ze čtvrti Capitol Hill v Seattlu se policie stáhla po opakovaných násilných střetech s demonstranty. Ti zde podobně jako lidé v dalších amerických měst po zabití neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání protestovali proti rasovým nespravedlnostem a policejní brutalitě. Když strážci zákona vyklidili místní policejní stanici, demonstranti oblast na jihu uvedené čtvrti prohlásili za „autonomní zónu“.