Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do Prahy míří šéf americké diplomacie Mike Pompeo, chystá se i na setkání se Zemanem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí 10. srpna odjede na cestu do Česka, Slovinska, Rakouska a Polska. Během zastávky v Česku navštíví šéf americké diplomacie Senát, Pražský hrad i město Plzeň. Přesnější detaily programu zatím nebyly z bezpečnostních důvodů zveřejněny.

„V pátek budou na úřadu vlády čeští i američtí zástupci připravovat detailní program,” uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která v době dovolené zastupuje předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Připomněla, že cesta Pompea do Prahy byla připravovaná už dlouho dopředu a měla se odehrát už na jaře u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války. Kvůli pandemii koronaviru však byla odložena.

Hlavním tématem jednání bude bezpečnostní spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy, řekl Radiožurnálu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Politici obou zemí proberou i obchodní vztahy a regionální spolupráci, protože kromě ČR navštíví Pompeo ještě Polsko, Rakousko a Slovinsko.

Pompeo by měl do Prahy přiletět v úterý, ve středu se pak setká s Babišem. Podle Schillerové je jeho setkání s prezidentem Milošem Zemanem velmi pravděpodobné. Prezidentův tiskový mluvčí připadnou schůzku nevyloučil, uvedl pouze, že z diplomatických důvodů nebude poskytovat žádné sdělení.